GÜNÜN FIRSATLARI
YENİ ÜRÜNLER

Van Kahvaltısı

VAN LAVAŞ EKMEĞİ

Van Kahvaltısının en güzel bütünleyicilerinden biri lavaş ekmektir.

Lavaş ekmek ve Otlu Peynir ikilisi müthiş bir ikilidir.Lavaş ekmek Van’da biraz daha farklı yapılır.Ekmek daha büyük ve çıtır olur.

Bal tereyağ ile kahvaltıya çok yakışır.Dürüm yaparak hızlı ve lezzetli atıştırmalıklar yapılır.

VAN LAVAŞ EKMEĞİ

 

UŞKUN

Bahar aylarında yetişen, rakım farkına göre olgunlaşan uşkun (dağ muzu), besin değeri çok yüksek olan ve bazı hastalıklara da iyi geldiği yöre halkı tarafından belirtilen mayhoş bir bitkidir. Uşkun kaya diplerinde, taşların arasında yetişmektedir. Bölgemizde ve yakın coğrafyasında yabani olarak yetişen uşkun çeşitli isimlerle anılmaktadır. Işkın, uşkun, uçkun ve yerel dilde de revas olarak adlandırılmaktadır. 

Nisan yağmurlarının bereketiyle kocaman yaprakları arasında bitki veren uşkun, gövde kısmı taze iken dış kabuğu muz gibi soyularak iç kısmı yenilmektedir. Bahar aylarında çok yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Uşkun C vitamini ve mineral bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Fazla tüketilmesi halinde dahi şişkinlik hariç herhangi bir yan etkisi görülmemektedir. Bu açıdan halkımız tarafından şifalı bitki olarak bilinmektedir. Kökü ve sürgünlerinin beslenmede önemli yer tuttuğu, mide ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği ve özellikle sindirimi kolaylaştırıcı olduğu bilinmektedir. Yöre halkı tarafından sürgünleri kaynatılarak suyu kan şekerini düşürmek maksadıyla içilmektedir. Ayrıca iştah açtığı, vücudu kuvvetlendirdiği ve direnç kazandırdığı söylenilmektedir. 

Damak tadı ekşimsi olan, bin bir çeşit bitkiyle beraber kocaman yaprakları arasında yetişen uşkunun erozyonu önleyen özelliği de bulunmaktadır. Bu sebeple; bilimsel olarak araştırılması, mineral değerinin tespit edilmesi, mutlaka gelecek nesillere ulaştırması gerektiğini düşünmekteyiz. Uşkun aynı zamanda yöre halkının bir kısmı için geçim kaynağıdır. Ortalama 2,5-3 ay kadar varlığını devam ettiren uşkun mevsiminde çok rağbet görmekte olup destesi 1-5 arası TL’ ye satılmaktadır. Uşkun bitkisinin mutlaka koruma altına alınması ve bahçe ziraatına kazandırılması hususunda mutlaka teşvik edilmeledir. Uşkunun tanıtımını iyi yaparak, koruyarak ve çoğaltarak hem halkımızın işsizliğine mevsimsel bir çözüm ve gelir kaynağı oluşturmayı, hem de yurdumuzun diğer yörelerine ve yurt dışına ihraç ederek ülke ekonomisine de katkıda bulunmayı sağlayabiliriz.

UŞKUN

 

Van Otlu Peyniri

Bir Van’lı için kahvaltı’nın en önemli iki kahramanı otlu peynir ve lavaş ekmek ‘tir.Şehrin her tarafına yayılan küçük tandır fırınlarında Van’a özel lavaş ,açık ekmek,yağlı çörek ve pideler sıcak sıcak kapışılır Vanlı’lar tarafından.Otlu peynir her mevsimde farklı bir lezzet sunduğundan yıl boyunca yenilse dahi bıkkınlık yaratmaz.Bekledikçe tadı olgunlaşır ve şarap misali değerlenir.Van Otlu Peyniri’ni muhakkak Van’dan almalısınız.Otlu peynirin hammaddesi süt yayla hayvalarından elde edildiğinden daha lezzetli olur.

Van Kahvaltısı – Van Breakfast

Van Kahvaltısı

 

Meşhur Van Kahvaltısı

Van çevresindeki il ve ilçelerin ticaret merkezi olarak önemli bir konuma sahiptir.Van ili bölgenin zorlu şartları nedeniyle endüstriyel anlamda fazla gelişememiştir.

Van ili ağırlıklı olarak hayvancılık,tarım ve sınır ticareti sayesinde ekonomisini ayakta tutabilmektedir.Van’ın tarihi boyunca çevre iller ve köylerden gelen tüccarlar sabah namazıyla erkenden yola çıkarak Van’a ulaşırlardı.Van’a ulaştıklarında aç olan yolcular öğle yemeğinden önce kahvaltılık birşeyler yeme ihtiyacı duyarlardı.Bu ihtiyaç Vanmerkezinde çeşitli Kahvaltı salonlarının oluşmasını sağlamıştır.Kahvaltı sektörü geliştikçe kahvaltı severlerde bu lezzetli ve çeşitli kahvaltıyı takip etmeye başladılar.

Van’a gelen herkes muhakkak Van kahvaltısının tadına bakmalıdır.Van kahvaltısı her Pazar sağlıklı ve doyurucu tercih olabilir.

 

Van Kahvaltısı Menüsü

Bal ve Kaymak, Süt,Tereyağ, Murtuğa,Yumurta,Özel Van Pidesi,Açık Ekmek,Lavaş, Cacık(Van yöresinde cacık süzme yoğurtla yapılır ve içinde biber yeşil soğan gibi farklı tatlar vardır.Ekmeğe sürülecek kıvamdadır.Tereyağla servis edilir.Çok lezzetlidir.) Tahin Pekmez,Sucuklu yumurta,Karakovan balı,Kavurmalı yumurta(kesinlikle yenilmeli).

Otlu Peynir:İlkbahar’da Van’da kadınlar rengarenk kıyafetleriyle dağlara çıkar ve Otlu peynirde kullanılacak taze otları toplarlar.Otların hepsi dağda doğal ortamda yetişir.Hiç bir otun tarımsal olarak üretilmemektedir.İhtiyaçta yoktur üretmeye çünkü Van dağları biraz Kar ve yağmur aldımı bereketini Ot olarak sunar.Lezzetli dağ kekikleriyle beslenen yayla hayavanlarının sütünden yapılan peynire katılan otlar doyumsuz bir lezzet olarak sunulur.

Otlu Van peynirinin bir çok farklı çeşidi vardır.Toprak altına gömülerek kışlık erzak olarak hazırlanan küp(gömme peynir) peyniri.(Biraz daha tuzludur fakat inanılmaz lezzetlidir.)Taze Otlu Peynir..Mendili otlu peynir.Sirikli otlu peynir.En ünlüsü görentaş köyünün otlu peynirleridir.

Van Kahvaltısını diğer meşhur ürünü ise Van’a özgü Petek balıdır.Yine dağların bereketini alan arılar tarafından işlenen hakiki Karakovan balının tadına doyum olmaz.

Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :